İletişim ve Whatsapp için Telefon +90 530 917 30 30 | [email protected]

Pankreas Kanseri Whipple Ameliyatı

Hastanın pankreas kanseri olduğu ve hangi evresini yaşadığı testler sonucunda ortaya konduktan sonra uzman hekimin yapacağı kontroller sonrasında eğer uygun ise cerrahi işlem yani ameliyat yapılır.

Pankreas Kanseri Whipple Ameliyatı

Hastanın pankreas kanseri olduğu ve hangi evresini yaşadığı testler sonucunda ortaya konduktan sonra uzman hekimin yapacağı kontroller sonrasında eğer uygun ise cerrahi işlem yani ameliyat yapılır. Pankreas kanserinde hayat kurtarıcı olan Whipple ameliyatı, pankreas başı, 12 parmak bağırsak ve safra yolları tümörlerinde son derece başarılı sonuçların elde edildiği önemli bir operasyondur.

Whipple ameliyatı, birbirine yakın olup aynı zamanda ilişkisi de olan 3 farklı organda meydana gelen ve yayılım gösteren tümörleri temizlemek için ideal bir ameliyattır. Whipple ameliyatı yapıldığı sırada, mide kapağı ismi de verilen adele sistemini koruma altına almak için Pilor Koruyucu Whipple operasyonu da uygulanır. Bu ameliyat sonrasında hastaların en çok korktuğu şeylerden biri de sindirim sistemi şikayetleri olsa da bu durumun gerçekliği söz konusu değildir.

Whipple Ameliyatı Sırasında Neler Yapılır?

Whipple ameliyatı ile midenin yaklaşık yarısı, pankreas başı, 12 parmak bağırsağın tamamı ve safra yollarının bu alana yakın olan tüm bölümü komple alınır. Ameliyatın en önemli kısmı ise operasyon ile alınan bu organların birbiri ile olan koordinasyonlarını yeniden doğru bir şekilde yapabilmelerinin sağlanmasıdır. Hasta için son derece önemli bir yere sahip olan bu ameliyatın mutlaka tam teşekküllü bir hastanede ve alanında uzman bir cerrah eşliğinde yapılması büyük önem taşır.

Radyoterapi

Pankreas kanseri tanısı konulan hastalar için en sık uygulanan radyoterapi türü, rxternal-beam’dır. Genel olarak kemoterapi ile radyasyon tedavisi aynı anda çok daha etkili sonuçlar sağlayacağından dolayı ikisi aynı anda uygulanır. Kemoterapinin ve radyoterapinin aynı anda uygulanması pankreas tümörlerinin küçülmesine, bazı durumlarda yok olmasına da yardımcı olur.

Kemoterapi

Pankreas kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılarak diğer organlara sıçramasını önlemek amacı ile kemoterapi tedavisine de başvurulabilir.

Pankreas kanserinde erken tanı çok önemlidir. Sağlığınız için bizimle iletişime geçin.

Randevu Al
RANDEVU AL