İletişim ve Whatsapp için Telefon +90 530 917 30 30 | [email protected]

Pankreas Kanser Türleri

Kanser türlerinin en tehlikeli ve ölümcül olanları arasında yer alan pankreas kanserinin iki türü vardır. En sık rastlanan pankreas kanseri türü, pankreas özsuyunu başlayan kanallarda başlar. Pankreas kanserinin bu türüne, ekzokrin pankreas kanseri denilir.

Pankreas Kanser Türleri

Kanser türlerinin en tehlikeli ve ölümcül olanları arasında yer alan pankreas kanserinin iki türü vardır. En sık rastlanan pankreas kanseri türü, pankreas özsuyunu başlayan kanallarda başlar. Pankreas kanserinin bu türüne, ekzokrin pankreas kanseri denilir. Daha nadir rastlanan ve diğerine göre daha zorlu olan pankreas kanser türüne ise hormonları üreten hücrelerde başlayan endokrin pankreas kanseri ismi verilir. Bir diğer adı adacık hücre kanseridir.

Rezektabl Pankreas Kanser Türü

Cerrahi müdahaleye uygun olan ve hekimlere göre ameliyat edilebilir olan rezektabl türünde, tümörün alınabilir olması durumunda hastalığın tek iyileşme şansı olan ameliyat uygulanır. Cerrahi operasyon sayesinde tümörün tamamı alınsa da yeniden tekrarlama durumu sık sık meydana gelen durumlardan oluyor. Bazı hastalara uzman hekimin yapacağı testler sonucunda cerrahi mücadele öncesinde kemoterapi ve kemoradyoterapi yapılabilir.

Bölgesel Olarak İlerlemiş Pankreas Kanser Türü

İleri seviyelere nazaran daha iyi durumda olan bölgesel ilerlemiş pankreas kanser türü, yakınında bulunan kan damarlarına ve diğer dokulara sıçramış olarak tespit edilir. Henüz karaciğer gibi uzak organ ve dokulara sıçramayan bölgesel ilerleme, cerrahi mücadele için uygun değildir. Bu aşamada sadece tıkalı kanalları açmak ve kanserin tıkadığı ince bağırsağa baypas yapmak için cerrahi müdahale yapılır.

Metastatik (Geniş Alana Yayılmış Pankreas Kanser Türü)

Genel olarak öncelikle karın ve karaciğer içinde yayılmaya başlayan tümör, akciğer, kemik ve beyne de yayılabilir. Bu tür kanserler, tek başına radyoterapi ile tedavi edilemez ve cerrahi müdahale ile alınamaz.

Nüks (Tekrarlayan Kanser Türü)

Ameliyat sonrasında iyileşen hastalarda yine aynı bölgede, yakınında ya da uzağında tekrar beliren tümöre nüks kanser adı verilir. Uzakta tekrarlayan pankreas kanseri ilk olarak karaciğerde ortaya çıkar ancak kemik, beyin ve akciğerde de ortaya çıkabilir.

Pankreas kanserinde erken tanı çok önemlidir. Sağlığınız için bizimle iletişime geçin.

Randevu Al
RANDEVU AL