İletişim ve Whatsapp için Telefon +90 530 917 30 30 | [email protected]

Pankreas Kanseri Tedavisi

Tanısı konulduktan ve evresi belirlendikten sonra uzman hekimler tarafından pankreas kanseri için tedavi yöntemi seçilir. Hasta için en uygun tedavi yöntemi belirlendikten sonra izlenecek olan yol hastaya anlatılır ve gerek beslenme gerek spor gerekse de bitkisel yöntemler ile tedaviye başlanır.

Pankreas Kanseri Tedavisi Nasıl Yapırlır?

Pankreas kanseri tedavisi; ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi olmak üzere 3 farklı aşamadan oluşur. Pankreas kanseri tedavisinde farklı uzman hekimlerin kontrolü ve müdahalesi söz konusudur. Hasta sadece tek bir uzmanın kontrolü ile tedavi edilmeyip, gastroenteroloji, cerrahi, radyasyon onkolojisi, tıbbi onkoloji gibi pek çok farklı alanın iş birliği ile tedavi başar.

Pankreas Kanseri Hangi Durumlarda Cerrahi İşlem için Uygun Değildir?

Tanısı oldukça zor konulan kanser türlerinden biri olan pankreas kanseri, pek çok hastada ileri evrelerde belirtilerin ağırlaşması ile ortaya çıkar. Çoğu hastada tümörün uzak organlara yayılması ve yaygın lokal tutulum nedeni ile cerrah müdahale yapılamaz. Kanseri ileri evrede yaşayan hastalar için genel olarak sarılık gibi tıkayıcı semptomları ve ağrı kesici gibi ilaçlar verilerek rahat bir dönem geçirmesi sağlanır. Bu işlemler, hastanın yaşam süresini uzatmasa da ağrısız bir yaşam sürmesine yardımcı olur.

Hastanın genel durumuna bağlı olarak pankreasın yayılım gösterdiği diğer uzak organlara bakıldığında, bu hastaların yaşam süresi olarak 3 ile 6 ay görülür. Hastalığın lokal yani çok fazla yayılım göstermediği hastalarda ise ortalama yaşam süresi 6 ile 10 ay arasındadır. Pankreas kanseri ameliyatları son derece sor ve yüksek sorumluluk gerektiren ameliyatlar olduğundan ameliyat sonrasında meydana gelebilecek komplikasyonlarda hem cerrahın hem de hastanenin müdahale edebilecek yeterli özellikleri bulunması çok önemlidir. Bu nedenle ameliyatı yapacak olan cerrahın ve işlemin yapılacağı hastanenin önemle seçilmesi gerekir.

Pankreas kanserinde erken tanı çok önemlidir. Sağlığınız için bizimle iletişime geçin.

Randevu Al
RANDEVU AL