İletişim ve Whatsapp için Telefon +90 530 917 30 30 | [email protected]

Pankreas Kanseri Beslenme

Tanısı, tedavisi ve iyileşme süreci son derece zor olan pankreas kanserinde en çok önem verilmesi gereken şeylerden biri de beslenme düzenidir.

Pankreas Kanseri Beslenme

Tanısı, tedavisi ve iyileşme süreci son derece zor olan pankreas kanserinde en çok önem verilmesi gereken şeylerden biri de beslenme düzenidir. Özellikle geç evrelerde ortaya çıkmasından dolayı ölüm ile sonuçlanan bu kanser türünde uzmanlar, hastalara konserve, raf ömrü uzun gıda, aşırı kırmızı et, yeşil ve koyu kırmızı gıda ve toksik olan suyu tüketmemeleri konusunda önerilerde bulunuyor.

Pankreas Kanserinde Beslenmenin Önemi

Pek çok kanser türünde olduğu gibi pankreas kanserinde de beslenmenin çok önemli olduğu unutmamalı ve hekim desteği ile yenilmemesi gereken gıdalar belirlenerek beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Genel olarak pankreas kanserinde hastaların protein açısından zengin gıdalar ile beslenmeleri önerilir. Hastalara önerilen gıdalar arasında; balık, kümes hayvanları, yağsız kırmızı et, köy yumurtası, peynir, yoğurt, süt ve özellikle baklagillerden bol miktarda mercimek ve barbunya yer alıyor.

Yağ tüketimine de dikkat edilmeli ve tüketilecek ise kesinlikle zeytinyağı kullanılmalıdır. Kara üzüm pekmezi, ve çiçek balı hastayı daha dinç ve enerjik tutmak açısından takviye olarak kullanılması gereken besleyici gıdalardır. Ayrıca taze meyvelerin suyu sıkılarak uzun süreye yayılarak içilmelidir. Havuç ve portakal suyu en çok önerilen meyvelerdir. 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu tek içimde değil, 15-20 dakikalık sürede yavaş yavaş tüketilmelidir.

Özellikle kış aylarında enginar, semizotu, kereviz ve yer elması gibi sebzeler yenmelidir. Hayvanlar üzerinde yapılan testlere göre kuşkonmazın tümörü küçülttüğü de gözlemlenmiştir. Kuşkonmaz da en çok önerilen gıdalar arasındadır. Beslenme konusunda son zamanlarda yapılan araştırmalar, hastalığın tedavisinde son derece başarılı sonuçlar elde edilmesine yardımcı olmuştur.

Pankreas kanserinde erken tanı çok önemlidir. Sağlığınız için bizimle iletişime geçin.

Randevu Al
RANDEVU AL