İletişim ve Whatsapp için Telefon +90 530 917 30 30 | [email protected]

Pankreas Kanseri Belirtileri

Günümüzün en zor hastalıklarından biri olan Pankreas kanseri, özellikle 60 yaşından sonra görülen hastalıklardan biridir. Genel olarak erkekleri tehdit eden bu hastalığın teşhisi ve tanısı zor olduğu kadar tedavisi ve iyileşme süreci de oldukça zorludur.

Pankreas Kanseri Belirtileri

Erken teşhis sayesinde hastalık uzman bir hekim eşliğinde başarılı sonuçlara ulaştırılabilir. Her ne kadar erken teşhis ile iyileşme şansı yüksek olsa da bu hastalık için alınabilecek bir önlem olmadığı uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Hayati kayıplara neden olan kanser türlerinin en başında yer alan Pankreas kanseri, erken evrede teşhis edilmesi son derece zor olan bir hastalıktır. Özellikle de 60 ile 80 yaş arasında görülen bu kanser türü, 40 yaş altında çok az görülüyor ve kadınlara göre erkeklerde daha çok ortaya çıkıyor. Uzmanlar bu hastalık ile başa çıkabilmek için en küçük belirtilerin bile önemsenmesi gerektiğini öneriyor.

Görüntüleme Yöntemleri Sayesinde Teşhis Daha Kolay!

Tüm evreleri oldukça zorlu geçen Pankreas kanseri, erken teşhis ve tedavi edilmediği taktirde genel olarak ölüm ile sonuçlanıyor. Bu nedenle hastanın vücudunda hissedeceği en ufak belirti ile hastanenin yolunu tutması ve uzman bir hekim ile görüşmesi gerekiyor.

Uzman hekim tarafından uygulanacak testler ve görüntüleme yöntemleri sayesinde hastalığın tanısı ve hangi aşamada olduğu daha kolay bir şekilde görülebilir. Kalıtsal ya da pankreatit ismi verilen kronik pankreas iltihabı ve buna ek olarak sigara kullanımı hastalığın meydana gelmesinde etkin rol oynuyor. Belirtilerden sonra hekimin kontrolünde bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi yöntemleri ile hastalık gözlemlenir.

Pankreas kanseri 'sessiz, sinsi' bir kanser olarak bilinir. Tipik yakınma ve şikayetler genellikle kanser ilerlediğinde ortaya çıkar. Bu nedenle erken tanı zordur ve teşhis konulduğunda kanser lenf bezlerine ve komşu organlara sıçramış olur. Yine de bazı belirtileri gördüğümüzde hekiminize başvurmanız erken tanı konusunda hayati önemdedir.

İşte o belirtiler;

  • Sarılık: Genellikle ağrısız olur ve safra yolu tıkanıklığı olduğunda görülür. Pankreasın gövde ve kuyruk bölümündeki kanserlerde sarılık görülmeyebilir. Ciltte kaşıntılar sarılığın ön bulgusu olabilir.
  • İştahsızlık, erken doyma hissi, hazımsızlık, tedavilere yanıt vermeyen şişkinlik ve gaz
  • Ağız tadının bozulması, gıdalara karşı kötü kokular ve tiksinti hissetme
  • Halsizlik, kilo kaybı
  • Karnın üst bölgesinde sırta da yayılabilen karın ağrısı (Ağrı öne eğilince kısmen azalır, yemeklerden sonra ağrı artar)
  • Sebebi açıklanamamış bel ağrısı
  • Yeni ve birden ortaya çıkan diyabet hastalığı
  • Depresyon hali
  • Yağlı dışkılama (Dışkının rengi açılır, kötü koku olur, dışkı sifonu çekmekle kolayca temizlenmez)

Pankreas kanserinde erken tanı çok önemlidir. Sağlığınız için bizimle iletişime geçin.

Randevu Al
RANDEVU AL