İletişim ve Whatsapp için Telefon +90 530 917 30 30 | [email protected]

Pankreas Kanseri

Teşhisi ve tedavisi en zor olan kanser türleri arasında yer alan pankreas kanseri, en ölümcül dördüncü kanser hastalığı olarak görülür. Modern tedavi uygulamaları kapsamında henüz etkili bir ilaç bulunamayan pankreas kanserine sadece cerrahi yöntemler ile müdahale edilir.

Pankreas Kanseri Nedir?

Çok hızlı bir şekilde yayılım gösteren hastalık genel olarak 60 yaş sonrada daha sık gözlenir. Pankreas kanseri, erken evrede teşhis edildiği taktirde uygulanan cerrahi yöntemler (Whipple ameliyatı) sayesinde başarılı şekilde tedavi edilebilir.

Vücutta karın boşluğu bölümünde yer alan pankreas, 15 cm uzunluğunda çift fonksiyonlu salgı bezidir. Pankreasın etrafı ince bağırsak, mide, karaciğer ve dalak ile çevrilidir. Endokrin ve ekzokrin adı verilen iki farklı göreve sahip olan pankreasta görevlerini bu iki grup sayesinde yerine getirir. Ekzokrinin görevi sindirme işlemine yardımcı olan özsuyu salgılayıp bu sıvıyı ince bağırsağa iletmektir. Ekzokrin işlemi sayesinde vücuda besinler yolu ile alınan protein, karbonhidrat ve yağlar ayrıştırılır ve enerji olarak depolanır. Endokrin ise ekzokrinden tamamen farklı bir göreve sahiptir. Bu fonksiyon ile insülin ve glikojen hormonları salgılanarak kandaki glikoz belirli bir seviyede tutulur.

Pankreas Kanseri Nasıl Oluşur?

Pankreasta bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile ortaya çıkan pankreas kanseri, genel olarak pankreas kanallarını saran ekzokrin hücrelerinin yer aldığı alanda meydana gelir. Sağlık kontrollerinde bu hastalığa teşhis koymak için bu bölümler üzerinde daha detaylı araştırma yapılır. Bu bölgede oluşum göstermeye başlayan pankreas kanserinin bir diğer ismi ise adenokarsinom yani ekzokrin tümörüdür. Pankreas kanserinin çok az rastlanılan farklı bir türü ise endokrinde meydana gelen adacık hücrelerindeki çoğalmadır. Pankreas kanseri ve diğer hastalıklara karşı erken tedaviye başlamak için düzenli sağlık kontrollerinin yaptırılması uzmanlar tarafından önerilir.

Pankreas kanserinde erken tanı çok önemlidir. Sağlığınız için bizimle iletişime geçin.

Randevu Al
RANDEVU AL